Uzgoj lekovitog bilja za poznate kupce uz ugovorenu cenu

nn.jpg

Porodica Atile Tumbasa iz Kupusine kod Apatina bavi se proizvodnjom mlevene začinske paprike i sušenog luka. Da bi što racionalnije iskoristili sušaru i obezbedili posao za desetak radnika pokrenuli su i proizvodnju lekovitog bilja. Prednost u toj proizvodnji je rad za poznate kupce i unapred ugovorena cena.

Atili Tumbasu u ovom poslu pored desetak radnika pomažu supruga i dva sina, a uspeh u porodičnom gazdinstvu vezuju za planiranje jer svake proizvodne godine urade plan sa otkupljivačima sa kojim ugovaraju proizvodnju i dogovore količine koje će otkupiti, kako bi na vreme planirali setvu.

"Pošto radimo različito bilje, imamo jedan deo lekovitog bilja – ehinacea, artičoka i melisa. Preradimo otprilike oko deset tona sušene ehinaceje, što  se tiče melise, ovo nam je prva godina ali očekujemo negde oko sedam tona, i od artičoke koju prerađujemo u sirovom stanju jer je ne sušiimo oko pet do pet i po tona na godišnjem nivou", navodi Atila Tumbas.

I dok je Atila uglavnom zadužen za lekovito bilje, supruga se bavi proizvodnjom mlevene začinske paprike i sušenog luka.

"Preradimo oko deset tona paprike, do sada nije bilo problema oko prodaje. Nadamo se da to znači da su kupci zadovoljni našim proizvodima", navodi Gizela Tumbas.

Sinovi su tu da nastave porodičnu tradiciju.

David Tumbas navodi da je završio srednju poljoprivrednu školu u Bačkoj Topoli i da želi da ide na fakultet u Sentu, ali da nakon završetka studija želi da se vrati i ostane u selu.
Za sada Tumbasovi ne planiraju veće površine jer lekovito bilje nije nešto što možete prodati na svakom ćošku, jer u Srbiji ga otkupljuje tek šest odsto otkupljivača.

Szerző: 
RTS