
IT proizvod nastao u modernoj zgradi Digital Hive
Osnivač Digital Hive-a, Andor Koza, ističe da prilikom izgradnje projekta upravljanja pametnom kućom, rukovodili su se željom da zaposleni imaju jedinstvene uslove, što su i ostvarili u saradnji sa Fondacijom “Prosperitati”, da ostvare cilj da pametni objekat postane proizvod
Moderna zgrada IT zajednice Digital Hive, nedaleko od Gradske kuće, okupila je tri perspektivne subotičke IT kompanije — ErdSoft, Studio Present i ICB Tech, u kojoj radi preko 50 stručnjaka iz ove oblasti.
Izgradnjom modernog objekta, površine 800 kvadrata, zaposleni su dobili priliku da rade u jedinstvenim uslovima u gradu, sa prostranim kancelarijama, salama za sastanak i zajedničkim prostorijama za opuštanje, kao i prelepim dvorištem, sa mnogo zelenila. Kako ističe Andor Koza, osnivač Digital Hive-a, prilikom izgradnje ovog projekta, rukovodili su se sa željom da zaposleni imaju jedinstvene uslove, što su i ostvarili u saradnji sa Fondacijom „Prosperitati”.
-Ideja kompleks Digital Hive je formulisana ubrzo posle osnivanja Fondacije „Prosperitati”. Osnovna ideja je bila da u Subotici stvorimo IT-centar naprednog i inovativnog karaktera, koji je jedinstven. Projekat smo predali leta, 2019. godine, posle dugih priprema, u intervalu od jedne do dve godine. Želeli smo da u toj zgradi objedinimo IT profesionalce i da im obezbedimo jedinstvene uslove u unikatnom radnom okruženju, koje je nesvakidašnje u Subotici - ističe Andor Koza.
Predanim radom svih zaposlenih, firme u okviru Digital Hive-a, kreirali su jedinstveni proizvod „Smart Pierre” aplikaciju, pomoću koje je moguće upravljati sopstvenim domom. U pitanju je aplikacija nastala kroz projekat kreiranja sistema „pametnih objekata”, zahvaljujući kojoj vlasnik objekta može putem mobilnog telefona da upravlja svojim domom, odnosno da podesi temperaturu, grejanje, otvara i zatvara kapiju i druge funkcije.
Prema rečima Atile Sencija, softverskog inženjera zaposlenog u Digital Hive-u, sama aplikacija je odgovor na potrebe modernog načina života i za nju danas postoji veliko interesovanje.
-Kada čovek priča o sistemu pametne kuće, odnosno kućne automatizacije, onda odmah pomisli na jednu aplikaciju kroz koju može da uključi ili isključi svetla. Mi ovaj sistem pametnih objekata vidimo mnogo drugačije. Sve što možemo svrstati u kategoriju upravljanja ili automatizacije, mi to realizujemo. Tu na primer mislim na grejanje, kontrolu na ulazu, zvono na kapiji, automatizaciju kapije i svetla, zalivanje, dakle sve čime možemo upravljati je u okviru ovog sistema. Informacije dobijemo preko različitih senzora i prema ovim podacima, mi vršimo automatizaciju uređaja. Na ovom projektu radili smo mnogo i dugo i na svu sreću, bilo je onih kojima je naša ideja simpatična, pa nam je pružena adekvatna podrška. Naš prvenstveni cilj je, da pametni objekat postane proizvod, kojeg možemo unovčiti. Već sada možemo reći da je naš proizvod tržišno kompatibilan i da je dostupan kupcima. Kroz protekle godine, vredno smo radili na razvijanju ovog projekta, uloženo je mnogo vremena, truda i novca, kako bi došli do momenta, da ga na naše zadovoljstvo možemo unovčiti-kaže Atila Senci.
Proizvod dostupan kupcima
Cilj Digital Hive poslovnog koncepta je, da zaposlenima omogući idealne uslove za rad, bez potrebe da oni razmišljaju o održavanju — čak ni najmanje. Naime, Smart Pierre kontroliše sve mehaničke radnje i omogućava zaposlenima da se više fokusiraju na svoj posao. Kao takva, ova pametna zgrada poslužila je kao primer dobre prakse i demonstracije svih mogućnosti primene mobilnih uređenja i aplikacija u održavanju poslovnih objekata. Drugim rečima, primena Smart Peirre sistema učinila je, da Digital Hive u Subotici postane jedan od najatraktivnijih poslovnih prostora u Srbiji.