Mezőgazdasági pályázati eredményeket közölt a Prosperitati

get_img_309.jpg

Dr. Molnár Viktor: A jövőbeni pályázatok a termelők horizontális és vertikális társulását helyezik majd a középpontba

A Prosperitati Alapítvány weboldalán (prosperitati.rs) megjelentek a tenyészállatok, méhek és kaptárok vásárlását, továbbá az öntözőrendszerek területét felölelő pályázati eredmények. A pályázatok előkészítésében részt vett dr. Molnár Viktor is, akit az eddigi mezőgazdasági támogatásokról és a további tervekről kérdeztünk.

– Az első körben a pályázatok közül tízből hat a mezőgazdaságra vonatkozott. Most jelent meg a tenyészállatok és méhek, valamint az öntözőrendszerekre vonatkozó támogatási pályázatok eredménye. Elsődlegesen 40 millió dinár volt a keretösszege az előbbi pályázatnak, míg a mezőgazdasági kultúrák öntözését segítő pályázatnak 15 millió dináros keretet szabtak. Mivel az első körös pályázatok esetében az egymilliárd forintos keretösszeg megemelkedett 50 százalékkal, így gyakorlatilag minden pályázat esetében növekedett a kiosztásra kerülő pénz is. Ennek köszönhetően jóval több pályázó lehetett nyertes pályázó ezekben a programokban.

Az első körben meghirdetett pályázatok esetében nagy volt az érdeklődés a mezőgazadási jellegű támogatások iránt – tudtuk meg Molnártól.

– A 2 300 átadott kérelemből 1 300 körül alakult azoknak a száma, akik csak a mezőgazadási gépeket és eszközöket célozták meg. Ebbe tehát nincs is beleszámítva a további öt mezőgazadási pályázat. A mezőgazdasági irányultságú támogatások iránti érdeklődés tehát bőven túltett az egyéb kategóriákon, a kis- és középvállalkozások vagy házvásárlások támogatását célzó pályázatokon.

Áprilisban kiírásra került négy újabb pályázat, ebből kettő mezőgazadási jellegű. Az egyik a földvásárlás segítését tűzte ki célul, s ezen legfeljebb kétmillió dináros támogatást lehet igényelni, a másik pedig a nagyobb hozzáadott értékű termékek létrehozására irányuló beruházások megvalósítására összpontosít, a beruházás teljes értéke 80 százalékának erejéig, itt a 20 százalékos önrész biztosítása a kötelező. Kisebb hűtőházak kialakítása, gyümölcs- és zöldségfeldogozásra alkalmas eszközök beszerzése, szőlőfeldolgozásra, borkészítésre és -tárolásra alkalmas eszközök beszerzése, mézfeldolgozás és -tárolás serkentése e második pályázat támogatási célja.

– Ami a jövőt illeti, minden bizonnyal ősszel fognak megjelenni olyan pályázatok, melyek még nagyobb hangsúlyt fektetnek a minőségi primőr mezőgazadási termékek feldolgozására és a termelők horizontális és vertikális integrációjára. A cél az, hogy akár kis mennyiségű termékkel, minőségi produktummal is társuljanak egymással a termelők és meg tudjanak jelenni akár belföldi, akár külföldi piacokon. Növényi, állati eredetű termékek begyűjtésével, feldolgozásával, csomagolásával foglalkozó társulások létrejötte a cél, melyek egyrészt munkahely-teremtést tesznek majd lehetővé, másrészt pedig minőségi, konkurens félkész és kész termékeket helyeznek el a piacra – nyilatkozta a Magyar Szónak dr. Molnár Viktor.

2016. június 3.

Szerző: 
Magyar Szó