A méhészet és a falusi turizmus fejlesztése iránt is nagy az érdeklődés Székelykevén (videó)

dsc_02.jpg

Tegnap lakossági fórumot tartottak a dél-bánáti Székelykevén, ahol ismertették a Prosperitate Alapítvány első pályázati körének a feltételeit. A beszélgetésen sokan megjelentek a környező településekről, sok fiatal volt kíváncsi a tájékoztatóra.

Székelykevén 2003-ben indult be a falusi turizmus. Évente háromezer, zömében magyarországi vendég érkezik a legdélebbi magyarlakta településre. Időnként gondot okoz az elszállásolásuk. Dani Ernő, elnök, Ökorurális Vendégfogadó Házigazdák Egyesülete, Székelykeve: „A szolgáltatás színvonalát szeretnénk megnövelni. Igényesebbek az ide érkező vendégek. Tehát az mellett, hogy falusi turizmus, elvárják, hogy legyenek olyan tartalmak az ajánlatainkban, ami nem csak a szállásról és az étkezésről szól. És ez egy jó alkalom lenne a bővítésekre.”

A helyi moziteremben megjelent érdeklődőknek Kovács Elvira, a VMSZ alelnöke, Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár, Fehér László, a Prosperitati Alapítvány intézőbizottságának a tagja és Kovács Diána, az Alapítvány nagybecskereki területi irodájának munkatársa köszöntötte. Kovács Elvira, alelnök, VMSZ: „Az is jó, hogy a jelenlevők, általában a mezőgazdasági termelők, vagy fiatalok, akik a házvásárlás után érdeklődnek, illetve a kisvállalkozók azt is elmondják, hogy még milyen igényeik vannak. Tehát, hogy ezeken a pályázatokon túl, a jövőben miben reménykednek, mi az, ami leginkább segítené az itthon maradásukat, fönnmaradásukat.”

Székelykevén a bukovinai székelyek leszármazottai élnek. Idén 130 éve, hogy idetelepültek. Mákszem Ferenc, tanácselnök, Székelykeve: „Kilencvenöt százaléka magyar lakta település. Az elemi iskola az anyanyelvünkön folyik – tehát magyar nyelven. Sajnos, kevés gyerek van, mert az elvándorlás a gyerekeket is elvitte magával. Fölmérésünk szerint körülbelül olyan ötszáz személy hagyta el a települést, és körülbelül kétezren vagyunk még.”

A mezőgazdasági gépek átlag életkora húsz-harminc év feletti. Az anyaországi támogatásnak köszönve ez megváltozhat. Juhász Attila, mezőgazdasági államtitkár: „A gazdák és a termelők bizakodnak, és elvárások vannak a tekintetben, hogy a pályázatok olyanok lesznek, hogy meg tudnak felelni nekik, egyrészt. Másrészt, pedig úgy érzem, hogy azok a programok, amelyek a pályázati kiírásban szerepelnek, azok teljes egészében kielégítik azt az igényt, melyre a gazdáknak szükségük van.”

A mezőgazdasági gépállomány felújítása mellett Székelykevén nagy érdeklődés mutatkozik a méhészet és a falusi turizmus fejlesztése iránt is.

Szerző: 
Pannon RTV