A gazdaságfejlesztési pályázat ismertetője Doroszlón és Bácskertesen

doroszlo3.jpg

Nyugat-Bácska magyar falvaiban egyre nagyobb gondot jelent a fiatalok elvándorlása és a rossz gazdasági helyzet. Erre megoldást jelenthet a vajdasági magyar terület- és gazdaságfejlesztési program, amely pályázatait kedden ismertették Doroszlón és Bácskertesen.

A kétezer lakosú Bácskertesnek és az ezerhatszáz lakosú Doroszlónak is már csak papíron élnek ennyien. A magyar fiatalok egyre gyakrabban külföldön és a városokban próbálnak szerencsét, a falvak kiöregednek. Diósi István doroszlói lakos. Diósi János, Doroszló: „A fiatalok elhagyják a falvakat. Sok az öreg és az üres ház. Elvándorlás van, kevés gyerek születik. Kérdéses, hogy lesz-e Doroszlón iskola, úgy a többi intézmény is, úgy a kultúregyesület, úgy az egyházközösség. Nincsenek hívők, nem mennek az emberek már templomba se. Minden visszafelé fejlődik, nem pedig előre.”

Bácskertesen hasonló a helyzet, de az emberek a vajdasági magyar terület- és gazdaságfejlesztési program támogatásaitól várják a változást. Az első körben kiírt pályázatokon turisztikai fejlesztésre is lehet támogatást igényelni. Janovics Dianna élni szeretne a lehetőséggel, hogy felújítsa a szüleitől örökölt kocsmát, amely már 70 éve működik a faluban. „Vendéglátóiparral foglalkozunk. Nagyon rég óta működik a kocsmánk. Szeretnénk tovább vinni a családi vállalkozást. Remélhetőleg ez a pályázat lehetőséget nyújt majd nekünk.”

A legtöbb érdeklődő a falvakban a mezőgazdasági pályázatok iránt volt. Ez a támogatás nagyban segítheti, hogy a gazdák fejleszteni tudják családi gazdaságaikat és ezzel nagyobb esélyük legyen a piacon – emelte ki Péter István bácskertesi termelő. „Nagyon bízunk abban, hogy ezeken a pályázatokon meg tudjuk valósítani azt a régi elképzelésünket, hogy ebben, ahol most is állunk, tudunk egy olyan fűtési rendszert kiépíteni. Ami lehetővé tenné, hogy a fóliasátrakat egész télen tudjuk használni, ne csak tavasszal. Így nem csak egy tavaszi és egy őszi termés lenne, hanem le tudnánk szedni még egy termést a fóliákban. Ami az összköltségeket tekintve sokkal kifizetődőbbé tenné az egész vállalkozást.”

Az előadótermek Doroszlón és Bácskertesen teljesen megteltek. A mikro- és kisvállalkozók már kész ötletekkel és kérdésekkel érkeztek. A legtöbb gazdát a mezőgazdasági pályázatok érdekelték. Nagy Miklós, gazdasági szakember: „A két előadáson túlnyomórészt a mezőgazdasági termelők képviseltették magukat. Elsősorban kapcsolható eszközökre szeretnének pályázni, de szép számban jelentek meg azok az emberek is, akik erőgépekre, traktorokra, kombájnokra.”

A vajdasági magyar terület és gazdaságfejlesztési program pályázatainak lebonyolítója a Prosperitati Alapítvány, amelynek a területi irodái február elseje óta működnek, hogy segítsenek az embereknek a pályázataik megírásában. Ölvegyi Róbert, irodavezető, Prosperitati Alapítvány, Zombor: „Nagyon sok felkeresés volt telefonon, mint személyesen. Naponta 30-40 ember tér be irodánkba. Kérdéseket tesznek fel a pályázatokkal kapcsolatban. Legtöbben a mezőgazdasági pályázatokról, azon belül is a mezőgazdasági gépek, kapcsolható eszközökről is érdeklődnek.”

A Vajdasági Magyar Szövetség által szervezett lakossági fórumokra az emberek már kész kérdésekkel érkeztek. Ez is azt bizonyítja, hogy az embereknek vannak ötleteik, és most élni szeretnének a lehetőséggel – mondta Pelt Ilona tartományi képviselő, a VMSZ nyugat-bácskai körzeti elnöke. „Úgy látom az érdeklődés nagyon nagy. Nagyon sokan jönnek el a lakossági fórumokra. Komoly kérdéseket tesznek fel a helyi gazdák, akik már átolvasták a pályázatot. Amit úgy értelmeztek, hogy kétértelmű és nem voltak biztosak a kiírás szövegében azokról kérdeztek.”

Az első pályázatokat január 31-én írták ki. Erre a 10 pályázatra március 31-ig jelentkezhetnek az érdeklődők.

2016. február 9.

Szerző: 
Pannon RTV