Eddig több mint 800-an pályáztak sikeresen a Prosperitati Alapítvány pályázataira

image00018.jpg

Ez a jelentkezők mintegy 34 százaléka – derült ki Palicson, a lezajlott körök értékelésén. Az alapítvány célja, amellett, hogy anyagi támogatást nyújtson, hogy a vajdasági termelőket, vállalkozásokat pályázásra szoktassa.

A vajdasági magyar terület- és gazdaságfejlesztési stratégia eddigi eredményeit összegezték Palicson. A Magyar Kormány által 50 milliárd forinttal támogatott program a vajdasági magyarság gazdasági megerősítését célozza.

Az első pályázati körben házvásárlásra, vállalkozás- és mezőgazdaság-fejlesztésre lehetett pályázni. A legnagyobb érdeklődés a mezőgazdasági gépeket és kapcsolható eszközöket övezte. Sokan a leamortizálódott gépüket akarták lecserélni, a fiatalabb mezőgazdászok közül viszont többen modern, innovatív eszközök beszerzésére pályáztak. Minden esetben a kért összeget ítélte meg az alapítvány.

 

Az érdeklődés hatalmas volt. Az első időszakban 15 ezer személykereste fel a működő 8 irodát, az alapítvány képviselői 60 helyszínen tartottak tájékoztatót, honlapjukat pedig mintegy negyedmilliószor nyitották meg.

Idén 5, 2017-ben és 2018-ban pedig további 7,5-7,5 milliárd forint vissza nem térítendő keretet osztanak szét. Juhász Bálint, ügyvezető: “Az idei forrás mintegy 30 százalékáról született döntés, 35 százalékára kiírásra beadásra kerültek a pályázatok, ezt feldolgozzuk, és mintegy 35 százalékára a harmadik körben fogunk kiírni pályázatot.”

Egyelőre csak a siker folyamatába lehet betekinteni, igazi eredményekről akkor lehet majd beszélni, ha megtudjuk, hány fiatalt sikerült Vajdaságban tartani, milyen termelési és kereskedelmi eredmények születtek – mondta Nagy Imre, a Prosperitati Alapítány Igazgató Bizottságának elnöke. Az első körben 2405 pályázat érkezett, ebből 825 jogosult támogatásra.  “Az elnyert pályázatoknak a száma legnagyobb Szabadkán, 433. Topolyán 202, Magyarkanizsán 297, Óbecsén 217. Vannak községek, ahol százon felüli a pályázatok aránya.”

A sajtótájékoztatón elhangzott, sok negatív visszhang érte az alapítvány munkáját. Volt olyan település, ahol az volt a kritika, hogy csak a VMSZ-esek nyertek, és volt olyan is, ahol az, hogy csak a VMSZ-esek nem nyertek. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elmondta, pártja nélkül nem valósulhatott volna meg a támogatás. Köszönetet mondott a komoly munkáért Magyar Levente magyar államtitkárnak és munkatársainak, a Magyar Főkonzulátusnak, a nagykövetségnek, a szerb politikának, a médiának és még valakiknek: “Szeretnék külön köszönetet mondani a feljelentőknek, akiknek a száma nem kevés, és akik folyamatosan erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy ezt a rendszert bedöntsék. Rá kellett jönniük arra, hogy ez nem sikerül azért, mert egy olyan rendszert építettünk föl, amely az átláthatóságon, a törvényességen és a szakmai korrektségen alapul. Ugyanakkor fontosak voltak ezek a feljelentések, mert a feljelentések alapján folyamatos vizsgálódásnak volt kitéve a Prosperitati tevékenysége.”

A pártelnök hozzátette, az elmúlt időszak azt bizonyítja, hogy igenis vannak olyan személyek, akik Vajdaságban képzelik el a jövőjüket, hiszen a második körben a start up-támogatás iránt volt a legnagyobb az érdeklődés.

A második kör eredményei egy-másfél hónapon belül megszülethetnek. Várhatóan őszre pedig újabb pályázati lehetőségek nyílhatnak.

2016. június 29.