Bemutatkoztak a nyertes pályázók Törökfaluban

get_img_foto_gergely_arpad.jpg

A Prosperitati Alapítvány az anyaország jóvoltából több mint 150 millió euróval segítheti az idén a vajdasági magyar gazdálkodókat és vállalkozókat

Sikeresnek és eredményesnek értékelte a Vajdasági Magyar Szövetség terület- és gazdaságfejlesztési programját és a Prosperitati Alapítvány eddigi tevékenységét Menyhárt Attila magyar főkonzul, Pásztor István pártelnök, valamint Juhász Bálint és Nagy Imre, az alapítvány vezető tisztségviselői azon a tegnapi találkozón, amelyet Törökfaluban tartottak meg mintegy kétszáz helybeli és környékbeli Prosperitati-pályázó részvételével. A találkozót a helyi közösség szervezte meg a Százszorszép Művelődési Egyesület székházában, amelynek udvarán a résztvevők megtekinthették az alapítvány nyertes – adai, csantavéri, kevi, tornyosi, törökfalui, zentai és zentagunarasi – pályázóinak mezőgazdasági gépeit is. A házigazdák nevében Berze Tibor törökfalui tanácselnök köszöntötte az egybegyűlteket, majd Menyhárt Attila, Magyarország szabadkai főkonzulja mondott köszönetet a magyar kormány nevében, hogy a pályázók éltek a lehetőséggel és pályáztak, hittek abban, hogy a magyar kormány jó szívvel adja ezt a pénzt az itteni magyarság boldogulására és jövőképének formálására.

Ezután Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője és Nagy Imre, az alapítvány igazgatóbizottságának elnöke, valamint Pásztor István, a VMSZ elnöke beszélt a vajdasági magyarság terület- és gazdaságfejlesztési programjának jelentőségéről, az alapítvány eddigi tevékenységéről és a 2017. évi pályázati lehetőségekről. Pásztor István kitért a köztársasági elnökválasztásra is. Elmondta, hogy a VMSZ Aleksandar Vučićot támogatja, mivel ezt diktálják a vajdasági magyarság érdekei.

Juhász Bálint elmondta, örömmel vették, hogy a törökfalui helyi közösség megszervezte a rendezvényt, amelyen volt alkalmuk összegezni az elmúlt évet, honnan indult az alapítvány, és hogyan építette fel néhány hónap alatt a rendszert, amely az elmúlt évben 3000 pályázatot kezelt:

A munkatársaimmal ennyit dolgoztunk fel, és nagy öröm volt számunkra, hogy a sorozatos döntéseknek köszönhetően csaknem 2500 nyertes pályázóval büszkélkedhetünk, ennyivel kötöttünk szerződést. A múlt év végéig minden egyes pályázaton a megítélt összeget ki tudtuk fizetni. Az elszámolások is szép számban beérkeztek, hiánypótlásra vár még néhány pályázat, de igazából el tudunk számolni azzal a bizalommal, amit Magyarország kormánya tanúsított a vajdasági magyar közösség felé – magyarázta Juhász Bálint. – Az idén már lezártunk egy pályázati kiírást, amelyet tavaly novemberben hirdettünk kis összegű és nagy léptékű fejlesztésekre. Ezzel sikerült túlszárnyalni az elmúlt évet, hiszen több mint 4000 pályázat érkezett be. Nagyon fontos számunkra, hogy van olyan gazdálkodó- és vállalkozórétegünk, akik itt akarnak élni. Az idén folyamatos pályázati kiírásokra lehet számítani. A nagy léptékű fejlesztésekre kiírt pályázaton kiválasztott integrátorokra szeretnénk felfűzni a beszállítók, a termelő családi gazdaságok fejlesztését, szükség szerint, vagy a technológiáknak megfelelően. Szeretnénk a ház- és a földvásárlási pályázatokat is átrendezve és újragondolva megjelentetni. A közepes méretű vállalkozók felé szintén szeretnénk nyitni, hiszen ezek az igények fogalmazódtak meg a lakossági fórumokon, illetve jutottak el hozzánk. Mozgalmas év elé nézünk, amelyben jelentős forrás áll a rendelkezésünkre – nyilatkozta Juhász Bálint

Pásztor István, a VMSZ elnöke elmondta, hogy a hároméves terület- és gazdaságfejlesztési program megvalósításának második évében járunk, és az idén nagyon jelentős mennyiségű pénz áll rendelkezésre.

Az idei évben kezdjük el felhasználni a 100 millió eurós hitelkeretet. Erre már a múlt év végén kiírták a pályázatokat, és az érdeklődés alapján úgy tűnik, ennek a pénznek egy jelentős részét el tudjuk indítani. Emellett rendelkezésre áll körülbelül 50 millió euró, vissza nem térítendő támogatások formájában. Így az idén egy masszív pénzösszeg áll rendelkezésre, amelynek köszönhetően támogatni tudjuk mindazokat az elképzeléseket, amelyeket a vállalkozók és a gazdálkodók megfogalmaznak, és amelyek megalapozottak és fenntarthatók, amelyek mögött teljesítmény van – közölte a pártelnök, aki a támogatások jelentőségét a következőben látja: – Akik itt akarnak maradni, azoknak a biztató mondatokon túlmenően valós segítséget tudunk nyújtani. Ezzel a segítséggel, reményeink szerint, azokon is tudunk segíteni, akik úgy döntöttek, máshol próbálják megkeresni az egzisztenciájukat. Mivel az élet és az idők változnak, elképzelhető, hogy egy adott pillanatban meggondolják magukat és haza akarnak jönni, én ebben reménykedek. Ezzel a fajta fejlesztéssel és támogatással nemcsak a sikeresen pályázókat segítjük, hanem azokat is, akik reményeim szerint úgy döntenek majd, hogy hazajönnek, hogy legyen nekik hova hazajönni.

A találkozón a nyertes pályázók bemutatták az alapítvány támogatásával vásárolt mezőgazdasági gépeket. Az érdeklődők 30 mezőgépet tekinthettek meg, a traktortól kezdve a különféle talajművelő gépeken át a permetezőig és a pótkocsiig.

A sikeres pályázók között volt a zentagunarasi Dudás Magdolna, aki elmondta, nagyon hálásak a magyar államnak és az alapítványnak a lehetőségért, hogy megvásárolhatták a hengert, mert elavult a gépparkjuk. A henger megvásárlására 650 ezer dinár támogatást kaptak, és 160 ezer dinár volt a szükséges önerő. A gépet az alapítvány segítsége nélkül nem tudták volna megvásárolni. A munkájukban sokat segít a gép a talajsűrítésnél, már használták is a búzaföldön. Egyébként 40 hektáron gazdálkodnak.

Az adai Karácsonyi Árpád egyik barátjától hallott a pályázati lehetőségről. Sikeresen pályázott és ennek köszönhetően 3,5 méter széles vetés-előkészítő gépet vásárolt, amely 400 ezer dinárba került. Ebből 80 százalékot tett ki a támogatás. A fiatal termelő elmondta, a gazdálkodásban sokat segít a korszerű gép, hizen gyorsabban elvégezheti a munkát, mint a régi, javításra szorulóval. A termelő 30 holdon gazdálkodik, kukoricát, napraforgót, búzát, pasztinákot és kaprot termeszt.

2017. február 27.

Szerző: 
Magyar Szó, csin (Fotó: Gergely Árpád)