„A vajdasági magyaroknak vannak elképzeléseik..."

tukor_34a-vajdasagi-magyaroknak-vannak-elkepzeleseik34.jpg

Március 31-én járt le a határideje a Prosperitati Alapítvány által meghirdetett első pályázati kör kérelmei benyújtásának. Április 3-án pedig már megjelent az alapítvány egy újabb pályázati köre. Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezető igazgatója a Vajdaság Mának nyilatkozva elmondta, hogy a nagy érdeklődés már önmagában is igazolta a program szükségességét, egyben bizonyítéka annak, hogy a stratégiában vázolt elképzelések találkoznak a közösség igényeivel. Bizonyítja azt is, hogy a vajdasági magyaroknak vannak elképzeléseik, tudnak és akarnak is pályázni.

Az ügyvezető elmondta, hogy az első körben falusi házak vásárlására, mikro- és kisvállalkozások eszközbeszerzésére, különféle nemzetközileg is elismert minőségi szabványok bevezetésére és működtetésére lehetett pályázni. Emellett még idegenforgalmi célzatú fejlesztésekre, fóliasátras növénytermesztés során szükséges felszerelések beszerzésére, tenyészállatok és méhek vásárlására, jégvédelmi hálók beszerzésére és felszerelésére, mezőgazdasági gépek és kapcsolható eszközök vásárlására, különféle mezőgazdasági kultúrák öntözéséhez és az öntözőberendezésekbe történő beruházások támogatására, valamint többéves ültetvények telepítésére kérvényezhettek részbeni, vissza nem térítendő támogatást az érdeklődők.

Juhász Bálint azt is elmondta, hogy az általa irányított szervezet a vajdasági magyar regionális és közösségfejlesztési alapítványként egy önkéntes, nem kormányzati és non-profit szervezet, mely meghatározatlan időre alakult közhasznú célok jótékony elvégzésére.

Magyarország kormánya a VMSZ közreműködésével elkészített terület- és gazdaságfejlesztési program révén támogatja a vajdasági magyarságot. Az itt élőket a szülőföldön való megmaradásához munkahelyteremtő, versenyképes vállalkozások megteremtéséhez szeretné hozzásegíteni.

A vajdasági magyar közösségek terület- és gazdaságfejlesztési stratégiája a vajdasági magyar vállalkozások fejlesztésére és növekedésének elősegítésére irányul. A stratégia főleg olyan kis- és középvállalkozások megteremtését szorgalmazza, illetve a már meglévők olyan irányú fejlesztését, ami képessé teszi őket, a külpiacokon való megjelenésre és helytállásra. 2016. január 31-én a Prosperitati Alapítvány tíz területen hirdette meg az első pályázati kört. Ahogyan arra számítani lehetett, meghirdetésétől kezdve hatalmas érdeklődés övezte. Az ügyvezető igazgató kihangsúlyozta, hogy az előkészítés során az egyszerűségre törekedtek, beleértve a felhívást, illetve a szabályzat és az űrlap kidolgozását is.

Az első pályázati kör határideje lejárt. Összesen 2413 igénylést adtak be, az igényelt összeg eléri az 1,5 milliárd dinárt. A legtöbb kiírás esetében túljelentkezés van. Ez is a pályázati kiírások indokoltságát igazolja. A legnagyobb érdeklődés a mezőgazdasági gépek és kapcsolható eszközök vásárlására kiírt pályázat iránt nyilvánult meg, de nagy volt az érdeklődés a vállalkozások eszközbeszerzésére kiírt pályázat iránt, az öntözőrendszerek kiépítésére és a fóliasátrak építésére, az idegenforgalom fejlesztésére, tenyészállatok beszerzésére, valamint a falusi családi ház vásárlására is sok igénylést adtak be. Ez alapján megállapíthatjuk, hogy a kiírások találkoztak a vajdasági magyar közösség igényeivel - szögezte le Juhász.

A területi irodák munkatársai a pályázatok átvételével a formai értékelést is elvégezték. A szakmai értékelők kiválasztására március 17-én jelent meg a pályázat. Minden pályázatot legalább két értékelő fog véleményezni. Szakmai értékelőnek jelentkeztek nagy tapasztalattal rendelkező szaktekintélyek, és pályakezdők is. Az elbírálási rendszer hasonló az EU pályázatértékelő rendszeréhez. Az értékelők pontozása alapján az Igazgatóbizottság hozza meg a javaslatát, amelyet továbbít Magyarországra. Az elbírálás tehát több lépcsős. Aki azonban az első körben nem nyer, az újra pályázhat. Az ígéretekkel összhangban vasárnap 18 órakor megjelent a következő pályázati kör is, új kiírásokkal. A program megvalósítása 2018 végéig biztosított, minden évben több pályázati kör fog megjelenni. Az érdeklődők továbbra is a www.prospetitati.rs honlapon tájékozódhatnak a további részletekről.

Az ügyvezető azt is elmondta, hogy a második körben öt pályázat jelent meg. A pályakezdők vállalkozóvá válásának támogatására, turisztikai fejlesztésekre, nagyobb hozzáadott értékű termékek létrehozására, földvásárlásra, valamint kamattámogatás folyósítására lehet most pályázni. A pályázatok átadásának határideje június 3-a.

A turisztikai pályázat ezúttal magánszállásadók, egyesületek, nem kormányzati szervezetek turisztikai fejlesztéseire vonatkozik, melynek elsődleges célja a nemzetközi piacon elvárt kínálat kialakítása és tartózkodási idő meghosszabbítása. Pályázni lehet szállás- és étkeztetési kapacitások bővítésére és kényelmi eszközök beszerzésére is. Az önrész legkevesebb 20 százalék kell, hogy legyen. A Vajdaság területén lakcímmel rendelkező magán szállásadók, illetve a Vajdaság területén székhellyel rendelkező egyesületek és nem kormányzati szervezetek pályázhatnak, melyek elnöke szerb és magyar állampolgársággal is rendelkezik.

A pályakezdők vállalkozóvá válásának támogatására vonatkozó kiírás nyertesei előbb egy képzésen vesznek részt, melynek sikeres elvégzése után alapeszközök támogatására lehet pályázni, önrész ez esetben nincs. A pályázó a pályázat benyújtási határidejéig nem töltheti be 40-ik életévét. Feltétel még, hogy szerepeljen a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásában, valamint, hogy vállalkozásának bejegyzése ez év január 1-e után történt.

A vajdasági egyéni vállalkozók, mikro-, kis- és középvállalkozások gazdasági fejlődésének segítése és versenyképességük növelésére vonatkozó kiírás, kamattámogatás folyósítása által, vissza nem térítendő támogatás formájában igényelhető.

A bejegyzett mezőgazdasági termelők jelentkezhetnek a nagyobb hozzáadott értékű termékek létrehozása céljából. A támogatás gyümölcs és zöldség feldolgozására szolgáló felszerelés beszerzésére, szőlő feldolgozására és bor tárolására alkalmas eszközök megvásárlására, valamint méhkaptár beszerzésére vonatkozhat. Az önrész minimum 20 százalékot kell, hogy kitegyen.

A lakossági fórumokon gyakran emlegették, ezért a most megjelent utolsó pályázat föld vásárlására vonatkozik. Mezőgazdasági földek vásárlására lehet pályázni. A támogatás az ingatlan hektáronkénti értékének felét teheti ki. A második körben a pályázati dokumentáció benyújtása május 4-től lehetséges, a végső határidő pedig június 3-a. A jelentkezéseket ezúttal is a Prosperitati Alapítvány területileg illetékes irodájába kell eljuttatni, ahol bővebb tájékoztatást is kaphatnak az érdeklődők.

2016. április 6.

Szerző: 
Tóth Péter, Vajdaság Ma