ÚJ KORSZAK KEZDŐDIK

get_img.jpg

A Prosperitati Alapítvány Bácskertesre juttatta az első támogatást

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke szerdán tett vajdasági látogatása során vendéglátójával, Pásztor Istvánnal, a VMSZ elnökével tanúja volt a magyar kormány gazdaság- és területfejlesztési támogatásból megítélt első támogatói szerződés aláírásának. Az első támogatás Bácskertesre (Kupuszinára) került. Rekettye Gyöngyi vállalkozó jégvédelmi háló beszerzésére pályázott, ő írhatta alá a szerződést, amit másfelől Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője látott el kézjegyével. Az eredményes pályázót apatini munkahelyén kerestük föl.

A családi vállalkozásnak két tagja van, Gyöngyi és a férje, Rekettye Róbert. Szántót művelnek, kukoricát, búzát termesztenek, van egy új almaültetvényük, egy zöldség- és gyümölcsfölvásárló és értékesítő, illetve exportáló cégük, valamint egy gyümölcskereskedésük Apatinban, ahol Gyöngyi eladóként is dolgozik. Életfilozófiájuk, hogy lehetőleg önerőből építkezzenek, de mindenki azt csinálja, amihez legjobban ért, így például az almaültetvény metszéséhez Szabadkáról hívtak szakembereket, a permetezéshez növényvédő mérnökök segítségét veszik igénybe, de a leendő jégvédelmi háló tartóoszlopait se maguk emelték.
– Fiatal gazdálkodók vagyunk, nincsen sok tapasztalatunk, de nem szégyellünk tanácsért folyamodni, mert nagyon drága saját kárunkon tanulnunk. Egy évben belevágtunk az ajvárpaprika termesztésébe, loholtam haza a boltból, majd föl az ültetőgépre, naphosszat, majd öntözni, sötétben, azt hittem belerokkanok. Mondtam is a férjemnek, hogy ha arannyal fizetnek is a paprikáért, mi ezt egyéb munkánk mellett képtelenek vagyunk csinálni – emlékezik Gyöngyi.
Az almaültetvény 2,5 hektáron terül el, három fajta gyümölcs terem majd rajta, az ültetvény ugyanis csupán harmadéves. Már sikerült körülkeríteni, fölállítani a jégvédelmi háló tartóoszlopait, a csepegtetős öntözőrendszert.
– Pontosan időben jött a Prosperitati Alapítvány pályázati kiírása, hiszen idén szándékoztunk beszerezni a jéghálót. Szerencsés egybeesésről van szó, mert nem akartunk bankhitelhez folyamodni, az Alapítvány tájékoztatót tartott a faluban, ismerősök is szóltak, ne szalasszuk el a lehetőséget. Másfelől erre a célra mindössze hatan pályáztak, és nem merítették ki a tervezett pénzkeretet, mindenki nyert, mi a maximális támogatási összeget, 800 000 dinárt, amihez természetesen hozzá kell tenni az önrészt. A jégvédelmi háló fölállítása nekünk megközelítőleg még ugyanennyibe kerül majd, de képzelje el, a költségek fele az „égből pottyant a markunkba”, óriási könnyítés, ami folytán újabb fejlesztésekhez folyamodhatunk a későbbiekben. Más a helyzet az egyéb pályázatokon, például az eszközbeszerzés esetében, tudomásom szerint traktorra, kapcsolható eszközökre több mint 2400 pályázat érkezett be, ezeket el kell bírálni, rangsorolni, de ismétlem, aki eredményesen pályázik, jelentős támogatáshoz, könnyítéshez jut.
A Rekettye család a pályázatra beadott árajánlatok alapján a beruházás önrészének 31 százalékát biztosítja saját eszközeiből, ezt toldja meg a Prosperitati Alapítvány 69 százalékkal. Ez külön eset, a vásárlás értékétől függ, ugyanis az előírt önrész 20 százalék. A család tervei szerint két hónap alatt sikerül fölállítani a jégvédelmi hálót.
A családi vállalkozás egyébiránt almát, sárgarépát exportál, az előbbit az orosz piacra, az utóbbit Horvátországba és Szlovéniába. Bíznak benne, hogy amint termőre fordul az ültetvény, saját almájukat is a cégükön keresztül értékesíthetik.
– Nagyon vigyázunk a technológiára, ezért is volt szükség a hálóra. A háló alatt termett gyümölcsnek magasabb az ára, de nem csak azért, mert nem verte el a jég, hanem mert nem égeti ki a napsütés, és kevésbé foltosodik. A permetezési napló meg az első, ezért állunk kapcsolatban a növényvédőkkel, nemcsak mi, hanem minden termelő, aki ad a termékére, mert a vevőt az érdekli legelőbb, hogy mikor és mivel kezelték a gyümölcsöt. Erre nagyon vigyázni kell. Lányunk most elsős Topolyán a mezőgazdasági szakközépiskolában. Álma, hogy a Mezőgazdasági Karon szerezzen diplomát, ebben támogatjuk és bízunk benne, hogy szakavatott mérnökként térhessen vissza a családi vállalkozásba.
Bácskertesről egyébként hárman pályáztak jéghálóra a zombori Prosperitati irodában, és mindhárman eredményesen.
– A faluban most van folyamatban az újratagosítás, ha sikerül újabb területhez jutni, újabb ültetvényeket is tervezünk. A pályázat újabb kiírásain most nem veszünk részt, addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér.

2016. április 13.

Szerző: 
Fekete J. József, Magyar Szó