Szerződés-aláírás 10 milliárd forint értékben

get_img.jpg

A hat vajdasági vállalatban 140 személy kap munkát, de 3500 mezőgazdasági beszállítóra is szükségük lesz – Újabb pályázatokat jelentetett meg a Prosperitati Alapítvány

Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma miniszterhelyettesének jelenlétében a szabadkai Galléria Hotelben ünnepélyes keretek között aláírták a támogatási szerződést hat olyan vajdasági vállalat képviselőjével, aki a Prosperitati Alapítvány tavaly év végén meghirdetett és az idén január utolsó napján lezárt harmadik pályázati kiírásában a hitelkonstrukciós, kiemelt jelentőségű, nagy léptékű mezőgazdasági fejlesztésekre kiírt programban pályázott. A hat nagyléptékű mezőgazdasági beruházóval – Telek Paprika Kft., Gebi, Geneza, Tisacoop Kft., Kompakt és Andex – Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője és Predrag Mihajlović, az OTP Bank Szerbia vezérigazgatója írta alá a szerződést.

Nem sokkal a sajtótájékoztatóval egybekötött rendezvényt követően megjelentették az alapítvány pályázatainak negyedik körét. Ezúttal három kategóriában pályázhatnak az érdeklődők: 50–500 ezer euró értékű technológiai fejlesztésekre, földvásárlásra, amely ezúttal hitelprogram formájában érhető el, és házvásárlásra az érdeklődő fiatalok, azaz azok a fiatal házaspárok számára, akik a mezőgazdaságban képzelik el jövőjüket. A Prosperitati Alapítvány ezúttal meghirdetett kiírásában szeptember 4-étől november 30-áig lehet benyújtani a pályázatokat.

A tegnapi szerződést aláíró hat nyertes vállalat összesen 10 milliárd forint értékben valósít meg jelentős agráripari fejlesztéseket – emelte ki a sajtótájékoztatón Magyar Levente. Mint hozzátette, a 10 milliárd forintból mintegy 4,5 milliárdot a magyar kormány bocsát a támogatottak rendelkezésére, a fennmaradó összeget pedig az OTP Bank Szerbia, kedvezményes hitel formájában.

Magyar Levente elmondása szerint a szóban forgó vállalatok mintegy 140 embernek adnak majd munkát, emellett 3500 vajdasági magyar gazdának biztosítanak beszállítói lehetőséget. Magyar Levente a továbbiakban emlékeztetett, hogy a magyar kormány két éve útjára indított, 50 milliárd forint értékű gazdaságfejlesztési programjának keretében eddig megközelítőleg 6200 vajdasági magyar 9 milliárd forint értékben részesült támogatásban. A program 2018-ban zárul, és addig a teljes támogatási keretet kiosztják – tette hozzá Magyar Levente.

A sajtótájékoztató folytatásában Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettese a gazdaságfejlesztési program következő állomásairól ejtett szót.

– Szeretnénk még a következő hetekben kihirdetni a mezőgazdasági fejlesztések második csoportját, amely előreláthatólag a mostanihoz hasonló számú vállalatot fog jelenteni. Legkésőbb ősz elejéig kihirdetjük ezeket a nyertes vállalatokat, és aláírjuk a szerződéseket. Ezután kerül sor az ipar- és gazdaságfejlesztési beruházásoknak a kihirdetésére. Jelen számításaink szerinte ezek 20 milliárd forint támogatásban részesülnek, és megközelítőleg ezres nagyságrendben teremtenek munkahelyet  Vajdaságban, és több száz beszállítónak adnak majd kereseti lehetőséget. Ezeknek a fejlesztéseknek a bejelentése szintén az ősz folyamán várható. Programjainkkal első lépésben azokat a kistermelőket, kisvállalkozókat szerettük volna segíteni, akik az itteni gazdasági élet alapját adják és akik a legtöbb munkavállalót alkalmazzák. Második lépésben azokat a nagyvállalatokat erősítjük meg, amelyek nagy léptékben tudnak munkahelyet teremteni és piacot biztosítani az első körben megerősített termelőknek. A fejlesztéssorozat harmadik logikai lépése a középléptékű vállalkozások megerősítése. Ezeknek a vállalkozásoknak hirdettünk meg ma újabb pályázati kiírást, amely az 50 ezer és 500 ezer euró közötti támogatási kategóriát célozza meg. A programsorozat következő természetes lépése az, hogy termőföldhöz juttassuk a gazdákat és házhoz azokat a fiatal gazdálkodókat, akik szeretnének a mezőgazdaságban tevékenykedni. A házvásárlást több száz millió forint értékben fogjuk támogatni. Olyan fiatal párok pályázhatnak, amelyek a mezőgazdaságban és a vajdasági magyar falusi élet keretében képzelik el a jövőjüket. A következő hónapokban hirdetjük meg a programsorozat következő elemét, amelynek keretében a korábban támogatott nagyberuházókat és a technológiailag megerősített kistermelőket kötjük össze. A cél egy integrációs hálózat kialakítása – taglalta Magyar Levente, majd köszönetet mondott a szerbiai kormánynak, amiért jóindulattal viseltetik a vajdasági magyarságot megerősíteni hivatott, történelmi gazdaságfejlesztési program iránt.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a program jelentőségét hangsúlyozta. Szavai szerint „lehet bírálni, vagy nem szeretni a Vajdasági Magyar Szövetséget, vagy a magyar kormányt, ám az is egészen biztos, hogy a VMSZ, a magyar kormánnyal karöltve, illetve együttműködve, történelmet ír Vajdaságban”.

Pásztor István köszönetet mondott a magyar kormánynak, a Prosperitati Alapítvány vezetőségének, az OTP Banknak és a vajdasági magyar vállalkozói rétegnek, valamint Magyar Leventének, akinek személyes elkötelezettsége nélkül – emelte ki a politikus – nem lett volna semmi ebből a „történelemleckéből”. Mint hozzátette, a fejlesztési program nem lehetne ennyire sikeres, ha a vajdasági magyar közösségnek nem volna sikeres vállalkozói rétege. Az eddig támogatott, sikeresnek nevezhető 6200 vállalkozás, vállalkozó, valamint a most szerződést aláíró hat nagyvállalat nélkül a programot nem lehetett volna sikerre vinni – nyomatékosította a VMSZ elnöke

– A Telek Paprika leves-fűszernövények és fűszerpaprika feldolgozására szolgáló üzemének kapacitását tervezi bővíteni, a Gebi egy, 55 ezer tonna évi kapacitású napraforgó-feldolgozó és egy, mintegy 52 ezer tonna tárolókapacitás kiépítésére pályázott, a Geneza bio- és fűszernövény feldolgozásához szükséges szárító és tároló létesítményt tervez kiépíteni, a Tisacoop a mézintegráció kiépítését vállalta magára, a Kompakt malomfejlesztésbe fogott, egy, 800 tonnás feldolgozó és tárolókapacitással, az Andex pedig gyümölcs- és zöldségfeldolgozó, pálinkapárló, valamint egy 7150 tonnás tárolókapacitású hűtőház kiépítésére pályázott. Nincsen kis vállalkozás nagy vállalkozások nélkül. Ezért fontos ez a hat szerződés, ezért fontosak azok a pályázatok, amelyek még elbírálás alatt állnak. Elemi érdekünk, hogy ezek a vállalatok sikeresek legyenek. Nemcsak 136 új munkahely fog megnyílni, hanem 3500 beszállítónak adunk kenyeret, 3500 családnak. Olyan hálózatot építünk ki, amely mindannyiunkat erősebbé tesz – fogalmazott Pásztor.

A rendezvényt egyebek között Kiss-Parciu Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára, Csallóközi Eszter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium határ menti gazdaságfejlesztési programokkal megbízott főosztályvezetője, Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kapcsolattartással megbízott főosztályvezetője, dr. Torda Márta, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi és Kárpát-medencei kapcsolatok főosztályának osztályvezetője, dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, dr. Babity János, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, Nagy Imre, a Prosperitati Alapítvány igazgatóbizottságának elnöke, Predrag Mihajlović, az OTP Bank Szerbia igazgatója és Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője tisztelte meg jelenlétével.

2017. augusztus 2.

Szerző: 
Magyar Szó, P.E. (Fotó:Gergely Árpád)