A Prosperitati Alapítványnak köszönhetően folyamatosak a fejlesztések Topolyán

images_cms-image-000244226.jpg

Több száz családnak biztosítanak megélhetést

A Prosperitati Alapítvány szervezésében kiemelt jelentőségű gazdasági fejlesztések ünnepélyes átadására került sor pénteken délután Topolyán. Az eseményen jelen volt Hollik István országgyűlési képviselő, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Deli Andor EP-képviselő, a VMSZ képviselőjelöltjei, valamint helyi tisztségviselői. Hollik István emlékeztetett arra, hogy Magyarországnak nemzetileg elkötelezett kormánya van, és ez abban is megnyilvánul, hogy ha a vajdasági magyarok a gazdasági alapjaik megerősítését kérik, mert ez kell az ittmaradásukhoz, akkor az anyaország ebben is segít. A Capriolo kerékpárgyárban, az Usluga Rt.-ben került sor az ünnepélyes átadásokra, majd a vendégek megtekintették a Midmas Kft. közepes léptékű gazdasági fejlesztésének eredményeit is.

MIND TÖBB KERÉKPÁR

A topolyai Capriolo kerékpárgyárban jó minőségű elektromos kerékpárok gyártására alkalmas gyártósort létesítettek. Brindza Lajos tulajdonos lapunknak elmondta, a támogatásnak köszönhetően sikerült egy új gyártósort megvásárolni és üzembe helyezni, ahol elektromos kerékpárokat gyártanak. Emellett a támogatásból minőségellenőrző tesztvonalat is sikerült létesíteni. Az új terméknek számító elektromos kerékpárok zömét külföldön értékesítik, de itthon is van irántuk kereslet. A gyár több mint 200 alkalmazottat foglalkoztat állandó munkaviszonyban, ugyanennyi családnak biztosítva a megélhetést. A most felavatott gyártósor és tesztvonal egy 46 milliós beruházás eredménye, aminek 40 százalékát a Prosperitati Alapítvány jóvoltából biztosították, 25 százalék az önrész, 35 százalékot pedig hároméves futamidejű hitel formájában. Brindza Lajos azt is elmondta, hogy tavaly 115 ezer kerékpárt értékesítettek, ami azt jelenti, hogy a gyártósorokról pedig ennél is több bringa került le. Ha átlagot nézünk, akkor ez naponta 315 eladott kerékpárt jelent. „Bízok benne, hogy kapacitásaink bővítésével további munkahelyeket tudunk biztosítani, a kerékpárjaink pedig messzire viszik Topolya hírnevét. Reménykedünk abban is, hogy számíthatunk a jövőben is hasonló támogatásokra, mert ötletünk van bőven” – fogalmazott. A több mint 25 éves szakmai tapasztalattal, üzleti kapcsolatokkal rendelkező Brindza Lajos szakmai tanácsokkal segíti az ifjú vállalkozókat is a Vajdasági Mentorprogram keretében. Hollik István pedig azt mondta, az anyaországiak is büszkék arra, amit a Capriolóban elértek. Örülünk neki, hogy a magyar gazdaság is van olyan állapotban, hogy segíthessen, illetve a kormánynak van szándéka arra, hogy a határon túli vállalkozásokat is fejlessze – fogalmazott.

ÚJ RÖNKVÁGÓ A HATÉKONYABB MUNKAVÉGZÉSHEZ

A temetkezési kellékek gyártásában 63 éve piacvezető topolyai Usluga Részvénytársaság több mint száz dolgozónak és azok családjának biztosít megélhetést.

A Prosperitati Alapítvány nagyléptékű pályázatán elnyert 21 millió 168 ezer dináros támogatásnak köszönhetően 10 új modern munkagépet vásároltak. A beruházás sokban segíti az elmúlt években megnövekedett piaci igények kielégítését. A támogatás révén növelni tudják a termelékenységet, és az energiahatékonyság is jelentősen javult. Kókai Mernyák Melinda igazgató elmondta, Szerbia egész területén ellátják temetkezési kellékekkel a piacot, ezenkívül külföldre is szállítanak, Romániába, Hollandiába és Montenegróba is eljutnak a termékeik. Az említett beruházáshoz 25 százaléknyi önrésszel járultak hozzá, a pénzügyi konstrukció ezenkívül hitelrészt is tartalmaz, ami a teljes összeg 35 százalékát teszi ki. A termelékenység növelése hozzájárult ahhoz, hogy a béreket is növelhették. Az ott dolgozók elégedettek a bérezéssel, és a munkafeltételekről is elismerően szóltak. A korszerűsítés pedig nem jelentette azt, hogy az emberi tényező háttérbe szorult volna, az idén eddig már négy új dolgozót állítottak munkába.

Az avatóünnepségek után a Midmas Kft.-ben is megtekintették a Prosperitati segítségével létrejött 58 millió dináros beruházást. A projektum 40 százaléka valósult meg banki hitelből, 26 százalék volt az önrész aránya, a többi pedig az alapítvány támogatásának köszönhető, ami szintén több új munkahely létesítését segítette elő.

PRÓBAÜZEMMÓDBAN MŰKÖDIK A VÍZTISZTÍTÓ

Az üzemek meglátogatása előtt a vendégek megtekintették a városi szennyvíztisztítót is, amelynek építése 2021-ben fejeződött be, decemberben pedig elkezdődött a próbaüzem. Pásztor István nyilatkozatában elmondta, hogy ez jelentősen hozzájárul az itt lakók életminőségének javításához, és nagy előrelépés a környezetvédelmi gondok megoldása felé. A szennyvíztisztító a teljes beüzemelése esetén napi 3500 köbméter szennyvizet tud majd megtisztítani, ami olyan szinten lesz tiszta, hogy környezetvédelmi aggályok nélkül lehet a Krivaja patakba engedni. A szennyvíztisztító kiépítésének költsége 626 millió dinárt tett ki, ebből 526 milliót szintén a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság eszközeiből sikerült fedezni, a maradék 100 millió dinárt pedig a községi büdzséből. Folyamatban van a csatornahálózat bővítése is. Jó hír még, hogy a Perutnina Ptuj-Topiko szárnyas- és baromfivágóhíd szennyvíztisztítója is elkészült, a napokban ott is beindították a próbaüzemmódot.

Topolyán pénteken az esti órákban lakossági fórumot is szerveztek, a szintén hathatós anyaországi támogatásból épült TSC Arénában pedig hatalmas érdeklődés övezte a mérkőzést, melyen az újvidéki Proleter ellen lépett pályára a topolyai gárda.

Szerző: 
Magyar Szó, Tóth Péter