A gazdasági megerősödés ünnepnapjai

get_img.jpg

Újabb két nagy léptékű ipari beruházás eredményét mutatta be csütörtökön a Prosperitati Alapítvány – Az anyaország támogatásával véghez vitt újítások jelentős eredménynek számítanak a vajdasági magyar közösség egésze szempontjából

Adán és Topolyán valósultak meg fontos fejlesztések a mögöttünk álló periódusban, ezeket tárták a nyilvánosság elé csütörtökön. A Tisza parti város iparnegyedében a Belmil iskolatáskagyár hajtott végre jelentős befektetést, míg Topolyán az Em Commerce bútorlapgyár nyitott korszerű üzemet. Újabb két kiváló eredménynek számít ez a több mint húsz megvalósuló vajdasági kezdeményezés között, valamennyi új ipari részlegeket, felszereltséget, munkahelyeket jelent.

Juhász Bálint, a Prosperitati ügyvezetője a két csütörtöki helyszínen emlékeztetett: három éve létezik az alapítvány, működésének köszönhetően tíz és fél ezer sikeres pályázatot bírálhatott el, ennek többszöröse tehát az általa segítséget kapott személyeknek a száma, s aláhúzta: a programok nem szűnnek meg, megvan az együttműködő készség az alapítvány és a magyar kormány részéről is, a terveket a következő hónapokban konkretizálják és tartalommal töltik fel. Magyar Levente, az anyaországi Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese örömmel nyugtázta, hogy „sűrű tavaszi program” vár ránk, mert csaknem két tucat új vállalkozás átadása elé nézünk Vajdaságban.

Elérkezett az „aratás” ideje, fogalmazott, vagyis az az időszak, amikor áttekinthetjük, milyen eredményeket sikerült elérni a mintegy 80 milliárd forintos vajdasági támogatással. Magyar kijelentette, a siker szemmel látható, s különösen annak örül, amikor fél évszázados hagyományra visszatekintő családi vállalkozásoknak tudnak segíteni abban, hogy új erőre kapjanak, új piacokon jelenhessenek meg és segítsék ezáltal a közösség egészének a boldogulását. Kifejtette, hogy nagyon bíztak valamennyien a pályázatok kiírásakor abban, hogy sikerrel zárul a vajdasági stratégia megvalósítása, de még a bizakodás és az álmok figyelembe vételekor is azt lehet elmondani: alábecsülték az itteni gazdaságok, vállalkozások erejét, azok felülmúlták minden elképzelésüket. Magyarország kormánya büszke arra, hogy hozzájárult a jelentős fejlesztéseknek a megvalósításához, értékelte, majd arról biztosította a jelenlévőket, hogy amíg az anyaországban nemzeti kormány lesz hatalmon, addig Vajdaság mindig erőteljes támogatásra, Szerbia pedig őszinte barátságra számíthat Budapest részéről. Magyar Levente fontosnak nevezte a szerb–magyar barátság további ápolását és a vajdasági gazdaságserkentő program folytatását is.

AZ ALAPÍTVÁNY SZÁMÁRA IS ELŐNYÖS

Ünnepinek nevezte az új részlegek megnyitásának a napját Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség vezetője, s azt mondta, egy ünnepnap ez a sok hasonló között, utalva arra, hogy korábban is nyitottak már meg új létesítményeket, s a jövőben is átadnak még számos újat a Prosperitatinak köszönhetően. A magyar kormánynak, mondta, nemcsak a gazdasági támogatásért jár köszönet, mely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy közösségként maradjunk meg ezen a vidéken, hanem azért is, mert olyan jelzéseket küld folyamatosan, amelyek alapján biztosak lehetünk benne: közösen tervezhetjük tovább a jövőnket, túllépve a történelem nehéz pillanatain, azokon, amikor nem voltak túl jók a kapcsolatok a két ország között. A csütörtökön átadott gyárrészlegek kapcsán Pásztor azt mondta: az eredmények bizonyítják, hogy a kitartó, alapos munkavégzés képes ellenállni még az évtizedek során tapasztalt kihívásoknak is. Köszönetet mondott a pályázóknak, amiért hittek a Prosperitatiban és az általa kínált lehetőségekben. Szerinte az, hogy az alapítvány ilyen jelentős cégeknek segíthet, kölcsönös hasznot jelent. A vállalatok számára kapacitásaik bővítését, terveik könnyebb megvalósítását, az alapítvány számára pedig tekintélyszerzést jelent, hiszen a nagyobb piaci súllyal rendelkezők bizalma növeli az alapítvány jelentőségét is. A beruházások támogatása mindig többszörös hasznot hoz, húzta alá, hiszen a cég versenyképesebbé válik, új beszállítókat kapcsol be, új munkahelyeket teremt, s biztonságot azoknak, akiknek a megélhetését a cég adja.

INTELLIGENS BÚTORGYÁR

Hárommillió eurós beruházást hajtott végre a topolyai Em Commerce bútorlapgyár, csaknem 1 milliónyit a Prosperitati pályázatán nyertek el, csaknem egymilliót saját forrásaikból biztosítottak, az OTP Bank pedig 1,2 millió eurós hitellel járul hozzá a megvalósításhoz. Egy intelligens üzemről van szó, ahol egyedi bútorokat, de bútorelemeket is készítenek a legmodernebb technológia alkalmazásával. Gyantár Igor, a vállalat ügyvezetője közölte, negyed százada kereskedelmi cégként indult el a vállalkozás, de mintegy húsz évvel ezelőtt már a faipar felé kezdtek orientálódni. Topolyán és Jagodinán is raktára van a vállalatnak, a megrendelési helytől függően ezekből szolgálják ki a vevőket. Török, német, olasz cégeket is képviselnek, a magyar, román és hazai piacra irányuló berendezési, dizájn- és szállítási munkálatokat végeztek el az utóbbi időszakban. Az új csarnok kiépítése 2017-ben vette kezdetét. Negyven új munkahely létesült.

IRÁNY AFRIKA!

A mai Belmil hátizsákgyár 1965-ben alakult meg három dolgozóval, családi vállalkozásként, ismertette az adai ipari parkban Benák Erzsébet ügyvezető. Ma már 180-an dolgoznak itt, s Európa vezető iskolatáska-előállítójának számítanak. A termékeik kilencven százalékát külföldön értékesítik. Most 83,4 millió dinárt fektettek be az új csarnok felszerelésébe, ebből 29,2 millió dinárt tesz ki a Prosperitati vissza nem térítendő támogatásának az összege. Huszonöt új munkahelyet létesítettek a bővítésnek köszönhetően. A vállalat vezetője arra számít, hogy további piacokra tudnak terjeszkedni, Európa nagy részét már elérték, így az afrikai kontinensre vonatkozó terveik is vannak.

Az üzemek átadásán egyébként megjelent Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, Babity János szabadkai főkonzul, Csallóközi Eszter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztériumának határ menti gazdaságfejlesztési programokkal megbízott főosztályvezetője, továbbá a Vajdasági Magyar Szövetség helyi képviselői és a támogatási program pénzügyi feladatait végző OTP Bank képviselői is. A helyszínen hallottak szerint már a következő hónapban újabb nagy léptékű beruházások megvalósítását prezentálja a Prosperitati Alapítvány.

2019. február 15.

Szerző: 
Magyar Szó, v-ár (Fotó: Ótos András)