Sestre Silvija Šandor i Julija Sabo Rac iz Subotice prave ekološke igračke za mališane

subotica-scaled-e1672410972806-1000x560.jpg

Vozići, guralice, rotobili, društvene igre, te različite vrste interaktivnih tabli, samo su neke od igračaka koje se mogu pronaći u prodavnici Silvije Šandor i Julije Sabo Rac, sestara iz Subotice, koje ručno izrađuju ekološke igračke za decu.

„Zato su ekološke, jer se prave od drveta, a ono što je takođe važno, jeste da ih farbamo sa farbama koje su na vodenoj bazi, dakle nisu otrovne, i za svaku igračku testiramo sve boje, svake godine“, započinje priču Julija.

Kako nam otkriva, drvo koje koriste za izradu igračaka je parena bukva, dok se prilikom finalne obrade proizvoda trude da svaki od njih oblikuju tako da nema oštre ivice, kako se deca ne bi povredila.

„Svaki komad je ručno izrađen i svaki deo se pravi posebno. Ima i mašinske obrade, ali šmirglanje, farbanje, sve to je ručni rad“, dodaje Julija.

„Puno puta nas pitaju, kako mogu biti ekološke igračke kada su od drveta, ako se seku drva? Da, seku se drva, ali mi koristimo parenu bukvu i kupujemo je od firme koja se bavi izradom nameštaja i koristi samo velike delove, dok su nama potrebni mali delovi. Tako kupujemo male delove koje oni svakako ne mogu da iskoriste u proizvodnji, a nama su idealni“, nadovezala se Silvija.

Sve igračke naše sagovornice izrađuju u zanatskoj radionici, koju su osnovali njihovi roditelji još 1989. godine u Subotici.

Tu su, rame uz rame sa njima, od malena provodile vreme učeći se zanatu, da bi 2013. godine Silvija i zvanično preuzela radionicu u svoje ruke i zajedno sa sestrom Julijom nastavila ono što su roditelji započeli.

„Imamo klasične igračke, kao što su vozići, guralice i nameštaj za slobodnu igru, a imamo i didaktiku. Od didaktike imamo montesori materijal, materijal za slepe i slabovide, testovne materijale koji su za procenu sposobnosti dece, finu motoriku, bilateralnu koordinaciju, što znači da se koriste obe strane mozga, pametne table, drvene interaktivne table“, nabraja Silvija.

Tako se danas u njihovom bogatom asortimanu nalazi čak 400 različitih ekoloških igračaka, koje proizvode u serijama od 30 do 100 komada.

U njihovom osmišljavanju učestvuju i logopedi, defektolozi i tiflopedagozi, koje ovim vrednim sestrama sugerišu šta je ono što na tržištu nedostaje od igračaka.

„Primetile smo da se na jako puno stvari kači da je to montesori materijal, a nije sve montesori materijal. Mi smo počeli da radimo sa Montesori društvom Srbije pre 20 godina i Predškolskom ustanovom „Naša radost“, i oni su tada počeli da uvode montesori materijal u Srbiju iz Mađarske. Nisu imali ništa od materijala i zajedno smo odrasli, da tako kažem, jer kako su oni rekli šta im je potrebno, tako smo mi pravili i sada već imamo 80 do 100 različitih montesori materijala koji su baš montesori“, kaže Silvija.

Kada se osvrnu iza sebe, Julija i Silvija mogu samo da budu ponosne i zadovoljne onim što kreiraju u svojoj radionici.

Posla imaju napretek, naročito u ove praznične dane, pa je Julija stalno u radionici, dok Silvija provodi vreme i u prodavnici.

„Sve više se kupuju drvene igračke zato što su kvalitetnije i zato što iz srca radimo sve što pravimo. Kupci se vraćaju i ima ih sve više, a igračke takođe izvozimo u Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i ponekad u Mađarsku“, poručuje Silvija.

Szerző: 
danas.rs