Kézművességből megélni? Miért is ne?

07-01-2023-kezmuves-goloncser-gyertyaontes_7.jpg

Újra reneszánszát éli a kézművesség. Az ezzel foglalkozók állítása szerint az emberek többsége a nehézségek ellenére is igyekszik ma már egyedi termékeket vásárolni. A készítők sokkal merészebben választják már hobbijukat megélhetési forrásként.

Pár éve még sokaknak elképzelhetetlen volt, hogy a hobbijából bárki tisztességesen meg tudjon élni, azonban Vajdaság-szerte egyre többen gondolják úgy, hogy kézműves termék készítéséből is lehet boldogulni. A zentai Malčić Beáta példája is ezt mutatja, aki a gyertyaöntést választotta.

„Én úgy érzem, hogy megéri kézművesnek lenni. Olyan szempontból is szerencsés vagyok, hogy a munkám a hobbim és a hobbim a munkám, nagyon szeretem ezt csinálni és úgy érzem, hogy egyre több kereslet van a kézművestermékek iránt. Sokkal több ember választja a kézműves terméket a tömegáruval szemben.”

A tornyosi, ma már sok helyen termékeikkel ismertté vált Kovács-Márkus testvérek több év külföldi lét után döntöttek a hazatelepülés mellett, hogy a kint megkeresett tőkéből és a Prosperitati Alapítvány által nyújtott támogatásból saját gölöncsérműhelyt tudjanak létrehozni. Kezeik között egyedi autómodellek is készülnek agyagból.

Márkus József: „Testvéremmel nyitottuk a céget és mindenféle dísztárgyakat, használati tárgyakat is készítünk. Van rá kereslet, meg kell találni azt a réteget, akik igénylik ezt, hogy kézműves termékből egyenek például vagy kitegyék az asztalra. Nem mindenki szereti az olcsó kínai termékeket vagy műanyagot.”

A vállalkozók egyöntetűen azt állítják, hogy ha valaki úgy tekint az eredetileg hobbiként kezdett kézművességre, mint lehetséges jövedelemforrásra, akkor Vajdaságban is lehetőségek sora nyílik meg bárki előtt.

Szerző: 
Pannon RTV