Interjú Juhász Bálinttal, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetőjével

img_0125.jpg
  • Mikor alakult az Alapítvány és milyen konkrét célkitűzései vannak?

A magyar kormány 2015. novemberében jelentette be, hogy 50 milliárd forintos gazdaságfejlesztési programot indít a Vajdaságban, mely a 2016-2018-as időszakra vonatkozik. Ezt történelmi áttörések tekintjük, hiszen ilyen mértékű gazdasági, illetve agrártámogatásban soha nem részesültek a vajdasági magyarok. A gazdaságfejlesztési programban a legnagyobb hangsúlyt a mezőgazdaságra, a turizmusra, valamint a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésére helyeztük.

 A Prosperitati Alapítvány 2016. február 1-én kezdte meg hivatalosan a működését, mint vajdasági magyar regionális és közösségfejlesztési alapítvány, mely önkéntes, nem kormányzati és nonprofit alapítványként működik. Az Alapítvány meghatározatlan időre alakult közhasznú célok jótékony elvégzésére, fő célja pedig a Vajdasági Magyar Közösségek Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiájának megvalósítása. Ezen kívül, a vajdasági magyarok segítése mellett, a programnak fontos hozadéka az is, hogy a külföldi befektetők által Szerbia is megerősödjön, illetve közelebb kerüljön az Európai Unióhoz. A program az uniós, a magyarországi és szerbiai törvényeknek is megfelelően működik, teljes átláthatósággal. A pályázati rendszer eredményei már észrevehetőek a vajdasági gazdasági életben.

Az Alapítvány 8 területi irodával kezdte meg működését Szabadkán, Topolyán, Zentán, Zomborban, Magyarkanizsán, Nagybecskereken, Óbecsén és Temerinben. Később irodát nyitottunk Pancsován is, mely kezdetben csak információs irodaként szolgált, mára viszont teljes jogkörrel rendelkezik.

A pályázati rendszer is sokat fejlődött az elmúlt másfél évben, hiszen a kezdeti papíralapú rendszer után ma már online pályázati rendszert működtetünk, melyben regisztrációt követően elérhetővé válik a pályázás, illetve a pályázati űrlap kitöltése. A pályázók minden szükséges dokumentumot fel kell, hogy töltsenek elektronikus formában, majd a térségi irodában papíron is be kell nyújtani azokat.

  • Hogyan fogadta a Vajdasági Magyarság az anyaországi projektet?

A program az első pályázati körtől kezdve nagy népszerűségnek örvend a vajdasági magyar polgárok körében. Kezdetben az emberek bizonytalanok voltak, ami a pályázást illeti, hiszen nagyon sokuknak ez előtt nem volt lehetősége, bátorsága megpályázni a kínálkozó támogatásokat. Mivel a pályázás és a pályázat lebonyolítása is magyar nyelven folyik, ez nagyban megkönnyíti a pályázást a legtöbb hazai pályázathoz képest, hiszen nincsenek nyelvi nehézségek. Az emberek az első kiírásokon még kissé kétkedve adták át a pályázataikat, de miután látták, hogy milyen nagy számú nyertes került ki az első körben a pályázók közül, felbátorodtak. Ma már szinte nincs is olyan magyar ember Vajdaságban, akinek a családjában, rokonságában vagy baráti társaságában valaki ne nyert volna a Prosperitati Alapítvány valamelyik kiírásán.

Szerencsére a program egyre nagyobb sikernek örvend, egyre több a nyertes pályázó, egyre több az érdeklődő, egyre több a megkeresés a pályázók részéről. A program sikerét bizonyítja az is, hogy az első pályázati körben beadott pályázatok közül, Orbán Viktor miniszterelnök úr és Pásztor István elnök úr között lezajlott egyeztetés eredményeképpen a forrás függvényében támogatott pályázatokra is biztosította a támogató a szükséges pénzeszközöket, majd forrás bővítés keretében támogatásra került mindenki, akinek a szakmai minimumként meghatározott 40 pont feletti pontszáma volt, és a pályázata tartalmilag és formailag megfelelt az előírt követelményeknek.

Legszembetűnőbb azonban a III. pályázati kör volt az, ami bebizonyította, hogy mekkora szükség van erre a programra, illetve milyen sok vajdasági magyar igényli az Alapítvány támogatását, hiszen rekordszámú közel 4000 pályázó közül, közel 3800 nyertessel kötött támogatási szerződést az Alapítvány.

  • Lezajlott az első 3 kör. Milyen eredményekről beszélhetünk?

A 2016-os évben az Alapítvány három pályázati kört írt ki, melyek összesen 18 pályázati kiírást tartalmaztak. Az I. pályázati kör kiírására 2016. január 31-én került sor, melyben 10 kiírást jelentetett meg az Alapítvány. A pályázatok II. köre 2016. április 3-án került kiírásra 5 kiírással. A második körben kiírásra került pályázatok az első kör tapasztalataira épültek, s aszerint kerültek kiírásra, amit a terepen tapasztaltunk a lakossági fórumok és más rendezvények alkalmával, illetve amit az Alapítványhoz beérkező megkeresések alapján tapasztaltunk.

Az első három körben az Alapítványhoz több mint 7000 pályázat érkezett be, melyből közel 6200 pályázatot támogattunk. A pályázók közel 87 %-a kapott támogatás, azaz 10 pályázóból 9 nyertes. Összegben kifejezve megközelítőleg 4 milliárd dinár támogatást jelent, azaz kb. 33-34 millió euró.

Tavalyi évi működésünkkel és a stratégiai kifizetésekkel az első két kiírási körben teljes mértékben elszámoltunk. A harmadik pályázati kör elszámolása folyamatban van, hamarosan az is lezárul.

  • Bácsfeketehegy, valamint Kishegyes Község lakosai milyen eredménnyel pályáztak az eddigi kiírásokon?

Kishegyes Község lakosai nagy sikerrel pályáztak az Alapítványnál, hiszen az eddigi három pályázati kör során beadott 266 pályázatból 241 volt támogatott. Ez 90%-os siker, ami több, mint 165,5 millió dinár értékű támogatást jelent a község lakosai számára.

Mivel magam is részben bácsfeketehegyről, részben kishegyesről származom, külön öröm számomra, hogy a község lakosai ilyen szép számban pályáztak és nyertek, hiszen meg kell ragadni minden kínálkozó lehetőséget arra, hogy a községben fellendítsük a gazdasági életet. A mezőgazdaságban az eszközparkok bővítése, a vállalkozások alapeszközeinek bővítése, a vállalkozó kedvű fiatalok támogatása, a föld- és házvásárlás segítése mind elengedhetetlenek a magyar közösség fejlődése, megmaradása érdekében.

A bácsfeketehegyi lakosok az eddigi három pályázati kör során 110 pályázatot adtak be, melyből 99 volt támogatott.   A 99 támogatott projektre az Alapítvány összesen több, mint 69 millió dinár támogatást biztosított.

  • Milyen várható pályázati témakörökről tudna beszámolni olvasóinknak?

November végéig, egészen pontosan november 30-ig van nyitva a IV. pályázati kör, melyben 3 kiírásra lehet pályázni. Ezek: a mezőgazdasági és gazdasági fejlesztések kombinált támogatása, falusi házak vásárlását célzó vissza nem térítendő támogatás, illetve mezőgazdasági földvásárlási hitel kamattámogatása.

A mezőgazdasági és gazdasági fejlesztések kombinált támogatásának célja vissza nem térítendő támogatás folyósítása és kamattámogatott hitel felvételének támogatása vajdasági bejegyzett mezőgazdasági termelők, egyéni vállalkozók és vállalkozások számára, technológiai felszereltségi szintjük és termelési kapacitásaik növelése, illetve a meglévő kapacitások jobb kihasználása, a foglalkoztatás növelése, valamint a beszállítói kör kiszélesítése céljából. A vissza nem térítendő támogatás teljes keretösszege 6.000.000.000,00 forint (HUF) dinár (RSD) ellenértéke.

A falusi házak vásárlását célzó vissza nem térítendő támogatás célja vissza nem térítendő támogatás folyósítása falusi házak és a hozzá tartozó telek, valamint gazdasági udvar vásárlásához Vajdaság Autonóm Tartomány területén házaspárok, élettársi életközösségben élők és kiskorú gyermekét vagy gyermekeit egyedül nevelő szülő számára. Mivel az előző házvásárlási kiírásnak igen nagy sikere volt a fiatal párok körében, így e kiírás teljes keretösszege 620.000.000,00 forintnak (HUF) megfelelő dinár (RSD). A pályázatonként megítélhető támogatás összege nem haladhatja meg az 3.100.000,00 forint (HUF) dinár (RSD) ellenértékét. Ha a maximális támogatási összeggel számolunk, a keretösszeg 200 falusi ház megvásárlására elegendő. Az előzőekhez képest némileg változott a házvásárlásra vonatkozó szabályzat. Az egyik legfontosabb változás ezzel kapcsolatban, hogy eltöröltük a telek alapterületére vonatkozó kitételt, valamint, hogy ebben a körben már gyermekét egyedül nevelő szülő is pályázhat. Ez azért fontos, mert szerettünk volna az egyedülálló szülőknek is lehetőséget biztosítani a házvásárlásra, hiszen ők általában még nehezebb helyzetben vannak, mint a házasságban vagy élettársi kapcsolatban élő társaik.

Harmadik kiírásunk jelenleg a mezőgazdasági földvásárlási hitel kamattámogatása, melynek célja kamattámogatás folyósítása mezőgazdasági földvásárlási hitelhez Vajdaság Autonóm Tartomány területén. A pályázat teljes keretösszege 4.500.000.000,00 forintnak (HUF) megfelelő dinár (RSD) hitel, valamint a hozzá tartozó kamattámogatás összege a kereskedelmi bank hitel-előminősítésével összhangban.

A kiírások részletes ismertetése lakossági fórumokon zajlott. Összesen 11 ilyen eseményt szerveztünk meg Vajdaság különböző településein. A lakossági fórumokon tapasztaltak alapján a IV. pályázati kör kiírásai iránt is nagy lesz az érdeklődés, mivel mindegyik esemény teltházas volt.

A továbbiakban szeretnénk olyan pályázatokat kiírni, amelyek azokat az egyéni termelőket, mezőgazdaságból élőket céloznák meg, akik elsődleges mezőgazdasági terméket, nyersanyagot állítanának elő a már kiválasztott, illetve a jövőben kijelölendő integrátorok számára, hogy azt feldolgozzák, és késztermékként a piacra juttatják. Az integrátorok összefogják majd a családi gazdaságokat és segítik azokat, hogy nagyobb mennyiségben és jobb minőségben állítsanak elő nyersanyagot. A jövőben szeretnénk elérni, hogy az integrátorok és a családi gazdaságok együttműködése megerősödjön, hiszen kölcsönösen szükségük van egymásra a megmaradáshoz. Célunk az integrátori rendszer kiépítése, illetve a gazdaságok és az integrátorok hosszú távú együttműködésének megalapozása.

Folyamatosan dolgozunk rajta, hogy a potenciális pályázók igényeit szem előtt tartva, valamint az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve tökéletesítsük a pályázati rendszerünket, illetve pályázati szabályzatainkat.

2017. október 20.

Szerző: 
Fecske