A támogatott vállalkozók a Szerbia és a Magyarország közötti gazdasági kapcsolatokat is előrelendíthetik

get_img.jpg

Újabb 398 kedvezményezett írt alá szerződést a Prosperitatival

Pénteken Szabadkán az Új Városháza Tanácstermében a Prosperitati Alapítvány második körben meghirdetett négy pályázatának 398 nyertesével írták alá az illetékesek a támogatási szerződést. Először a mezőgazdasági földterületek megvásárlására kiírt pályázat nyertesei vehették át szerződésüket, majd ezt követően az egyéni vállalkozók számára, a mikro-, kis- és középvállalkozások kamattámogatására, végül pedig a magánszállásadók, egyesületek turisztikai fejlesztésére kiírt pályázatok nyertesei.

A rendezvényt egyebek mellett dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Tartományi Képviselőház elnöke, dr. Menyhárt Attila, a szabadkai Magyar Főkonzulátus vezetőkonzulja és Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője tisztelte meg jelenlétével.

Alkalmi beszédében dr. Pintér Attila elismeréssel adózott az alapítvány munkája előtt. A folytatásban a Szerbia és a Magyarország közötti politikai kapcsolatokat méltatta. Szavai szerint a két ország között immár nincsenek nyitott kérdések és ennek tényét, illetve fontosságát nem lehet elég gyakran hangsúlyozni, hiszen ez a gyümölcsöző gazdasági együttműködés alapfeltétele. A továbbiakban Magyarország 50 milliárd forintos, azaz körülbelül 160 millió eurós gazdaságfejlesztési támogatásának jelentőségét hangsúlyozta az itt élő magyar vállalkozók, mezőgazdasági termelők számára. Mint hozzátette: ha a kedvezményezettek sikeresen fektetik be a támogatást és sikeresen vállalkoznak, azzal akár a Szerbia és a Magyarország közötti gazdasági kapcsolatokat is előrelendíthetik.

A folytatásban felszólaló Pásztor István köszönetet mondott Magyarország külképviseleteinek a vajdasági gazdaság fellendítésének érdekében nyújtott segítségért, és a Prosperitati Alapítvány pályázatainak népszerűsítésében kifejtett aktív szerepvállalásért, majd megerősítette, felmérés készül azokról az elutasított pályázatokról, amelyek összességében elfogadhatóak, ám forrás hiányában nem kerülhettek a nyertesek listájára. A támogatóval közösen keresik majd annak lehetőségét, hogy ezeket a pályázatokat is támogathassák.

HAMAROSAN AZ ÉTTEREM IS MŰKÖDHET

A kisoroszi Torontál Magyar Oktatási Művelődési és Ifjúsági Központ az idegenforgalom kategóriában pályázott. Talpai Sándor, a központ elnökének elmondása szerint konyhai felszerelést fognak vásárolni, rostélysütőt, pizzasütőt, hűtőszekrényt és a svédasztalos tálaláshoz szükséges edényeket. Talpai Sándor reméli, hogy mindennek köszönhetően a kisoroszi tájházban jövőre már az étterem is működhet.

– Gyönyörű komplexumról van szó, ahol az étterem már megépült, csak éppen ételeket nem szolgálhatunk fel, legalábbis egyelőre nem. Ezért fő célunk, hogy erre helyezzük a hangsúlyt, hogy a komplexum minél hasznosabb legyen a szórványmagyarság számára. Elsősorban természetesen hagyományos magyar ételeket tervezünk beiktatni a kínálatba. Ami a vendégeket illeti, elsősorban a vadászturizmust érdemes kiemelni, de a diákturizmus is fejlődik, az idén és tavaly is több busznyi diák érkezett a tájházba – nyilatkozta Talpai Sándor.

GYÜLÖLCSLÉ GYÜMÖLCSBŐL

Királyhalmán gazdálkodik Berényi László, aki a nagyobb hozzáadott értékű termékek előállításához szükséges eszközök beszerzésére kiírt pályázaton nyert egymillió dinárt. A pénzből gyümölcsfeldolgozó berendezést vásárol. Elsősorban almát termelnek, ám kisebb mennyiségben sárgabarackot, szőlőt és bodzát is. Már eddig is készített gyümölcslevet, csak hát kisebb mennyiségben és termékét kizárólag otthonról árusította. Azt mondja, reméli, hogy a jövőben nagyobb mennyiséget tud előállítani, mivel az új berendezéssel szinte az összes megtermelt gyümölcsöt fel tudná dolgozni.

Terméke mellett a tisztaság és a természetesség szól, hiszen gyümölcslevükben csak gyümölcs van, nem tesznek bele sem cukrot, sem tartósítószert, sem különböző savakat.

Egyébként azt is tudni kell, hogy Szerbiában a törvények egyelőre nem támogatják a termény feldolgozását, a kisgazdaságok nem dolgozhatják fel a gyümölcsöt, és kereskedelmi forgalomba sem kerülhetnek a kisgazdaságok termékei, tette hozzá a termelő.

A LEHETŐ LEGJOBBKOR JÖTT

A palicsi Tihomir Zakić, a Stars Kft. tulajdonosa  kamattámogatásra pályázott, mivel korábban hitelt vett fel. Azt mondja, jól jött, hogy elnyerte az alapítvány támogatását, hiszen éppen most kellett kifizetnie az utolsó törlesztőrészletet, és a támogatásnak köszönhetően szinte az eddig kifizetett kamat teljes összegét visszakapja. Új beruházásként hőszivattyút vásárol, hogy a jövőben ezzel a költséghatékony módszerrel fűtse, illetve hűtse vállalatát. Hiszi, hogy a rendszernek köszönhetően jelentősen csökkentheti kiadásait, a fennmaradó eszközöket pedig a fejlesztésre fordíthatja.

A palicsi vállalkozónak sem ez az első találkozása a Prosperitatival, az első körben is pályázott, csak akkor nem sikerült elnyernie a támogatást. A jövőben is próbálkozna, mert elmondása szerint bővítené vállalkozását, egyre nagyobb fantáziát lát például az idegenforgalomban, tehát figyelni fogja az újabb kiírásokat.

BERENDEZIK A TÁJHÁZ TETŐTERÉT

A TAKT–Temerini Tájház is sikeresen pályázott, 1,8 millió dinárra, önrésszel együtt. Mint azt Ádám István elnök elmondta, a tájház udvarában van egy alkotóház, annak a padlásterét szeretnék berendezni, három vendégszoba van ott, oda kellenének bútorok, de a fűtést is meg kell még oldani. A tájházban minden hétvégén van rendezvény, nyáron gyakrabban is, most éppen az egyhetes népzenei tábor zajlik az udvarban, tehát nagyon népszerű objektumról van szó. A beruházás azért lenne fontos, hogy ne csak nyáron dolgozhassanak teljes gőzzel, hanem télen is, mondta az elnök, aki a jövőben is pályázna, mert más fejlesztési elképzeléseik is vannak. Ezért abban reménykedik, hogy a későbbiekben is lesz civil szervezeteket megcélzó kiírás.

A CSALÁDI HAGYOMÁNY MEGŐRZÉSE

A magyarszentmihályi Tóth Krisztián termőföldvásárlásra pályázott az alapítványnál. 5,5 lánc földet vásárol, az alapítványtól 2,7 millió dinárt kap, neki pedig még 1,5 millió dinárt kell biztosítania, hogy megvegye a kiszemelt területet. Öt éve foglalkozik földműveléssel, ami családjában hagyománynak számít, már szülei és nagyszülei is ezzel keresték meg kenyerüket. Elsősorban kukoricát, búzát és napraforgót termel.

– A jövőben is földműveléssel foglalkoznék, bár nem egyszerű a helyzet. Egyre rosszabbak a körülmények, évről évre nehezebb megélni. Az átvételi árak csökkennek, az állami támogatás is csökkent. Sok mindent kellene még az országnak tennie, hogy a földművesek becsületesen megélhessenek munkájukból. A nehéz helyzet miatt különösen örültem a támogatásnak – fogalmazott a termelő.

KAMATTÁMOGATÁS ÉS ÚJ BERUHÁZÁS

A szabadkai Tóháti Zoltán a Completa-Labor Kft. tulajdonosa. A kamattámogatás kategóriában pályázott sikeresen. Lapunknak nyilatkozva elmondta, három évvel ezelőtt ötéves futamidővel vett fel hitelt, amelyből a vállalat raktárát újította fel. A támogatás másik részéből, ami a kamat törlesztéséből fennmarad, ezúttal új polcokat, valamint szekrényeket vásárol, hogy biztonságosan, az előírásoknak megfelelően tárolhassa a különböző mérgező anyagokat, vegyszereket. A pályázás folyamatát nem tartja nehéznek, egyetlen megoldhatatlan problémába sem ütközött, de mint hozzátette, az is igaz, hogy az űrlapok kitöltésekor és a szükséges dokumentáció összeállításakor érdemes különösen odafigyelni.

MÁR A GYEREKEK IS BELEKÓSTOLTAK A GAZDÁLKODÁSBA

Kovács József családjával, feleségével Szásával, valamint fiaival, Dániellel és Viktorral, érkezett Pancsováról. Családjukban szintén hagyománya van a földművelésnek. Már a fiai is belekóstoltak a munkába, rendszeresen segítenek édesapjuknak. Mindketten azt mondják, ők is mezőgazdasággal foglalkoznának.

A családfő a Prosperitati Alapítványnál fél hektár föld vásárlására pályázott, 190 ezer dinárt kap, a vállalt önrész pedig 210 ezer dinár. A családnak már van saját földje, de bérel is, nagyban gazdálkodik. Elsősorban kukoricát, búzát és napraforgót termelnek.

– A lehetőségről akkor értesültem, amikor az alapítvány tájékoztatót szervezett Pancsován. Az alapítvány munkatársai kétszer is voltak a városban, mind a két alkalommal részt vettünk a rendezvényen. A lehetőség azonnal felkeltette érdeklődésemet, fontos számunkra minden támogatás. Első körben is pályáztam, akkor még sikertelenül, ezért örülök, hogy ezúttal nyertünk. A jövőben is próbálkozni szeretnénk, ha ismét lesz a termelők számára pályázat – mondta Kovács József.

HŰTŐHÁZZAL A HATÉKONYABB GAZDASÁGÉRT

A kétgyermekes családapa, Sáfrány Csaba, Királyhalmáról érkezett aláírni a támogatási szerződést. Családja is elkísérte, a gyerekek türelmesen várakoztak a hosszú sorban. A nagyobb hozzáadott értékű termékek előállításához szükséges eszközök beszerzésére kiírt pályázaton adta be pályázatát. Egy 280 köbméteres hűtőház berendezésére pályázott, a támogatás összege nagyjából 9 ezer euró, önrészként pedig közel 2 700 eurót kell kifizetnie a szállítónak. A családi gazdaságban most elsősorban burgonyát termelnek, de karfiolt, brokkolit is ültettek.

– A hűtőháznak köszönhetően sokat fejlődhet a gazdaság, mivel a jövőben nem leszünk kénytelenek mindent azonnal eladni, tárolni is tudjuk a terményt, vagyis kevésbé leszünk kiszolgáltatottak. A későbbiekben is szeretnénk pályázni, de ez persze a pénztől is függ, hiszen önrészt is be kell fizetni. A tapasztalataim pozitívak, első körben is sikeresen pályáztam már és várhatóan hamarosan meg is érkezik a traktor, amit az akkor kapott támogatásból vásároltam, most várjuk, hogy átutalják a pénzt – nyilatkozta Sáfrány Csaba.

2016. augusztus 19.

Szerző: 
Magyar Szó, P.E.