Karnyújtásnyira az új ház

get_img.jpg

Keretösszeg nélkül hirdették meg újfent a Prosperitati Alapítvány házvásárlási pályázatát

Harmadszorra írta ki azon pályázatát a Prosperitati Alapítvány, amely az elmúlt három évben az egyik legsikeresebbnek bizonyult az alapítvány támogatási rendszerében, nevezetesen a falusi házak vásárlását támogató pályázatát. Az érdeklődők augusztus 10. és szeptember 10. között nyújthatják be pályázatukat. A pályázati szabályzat, amely tartalmazza az összes feltételt, az alapítvány honlapján található meg.

A Prosperitati Alapítvány, illetve a magyar kormány jóvoltából a sikeres pályázók eddig 373 családi házat vásárolhattak meg Vajdaság-szerte. 2016-ban 78 falusi ház megvásárlását támogatta az alapítvány, majd a tavaly augusztusban meghirdetett és novemberben lezárult pályázaton 295 ház megvásárlását. A korábbi beszámolók szerint megközelítőleg 150 településhez köthetők a sikeres pályázatok.

Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetőjének elmondása szerint a korábbi gyakorlattal összhangban ezúttal is házastársak, élettársi életközösségben élők – legalább két éve ugyanazzal a lakcímmel rendelkeznek – és kiskorú gyermekét, vagy gyermekeit egyedül nevelő szülők pályázhatnak. Mint hozzátette, a pályázóknak magyar és szerb állampolgársággal kell rendelkezniük és legalább öt éve rendelkezniük kell folyamatos bejelentett lakcímmel Vajdaság területén. A pályázóval, valamint a házastársak, illetve az élettársi közösségben élő párok legalább egyikével szemben támasztott másik fontos feltétel, hogy a személy 1971. január 1-je után született.

Ha házastársakról, vagy élettársi kapcsolatban élő pályázókról van szó, elegendő, ha az egyik fél rendelkezik magyar és szerb állampolgársággal, a másik fél esetében elegendő a magyar állampolgárság megléte, részletezte Juhász Bálint.

A megvásárolandó létesítménynek falusi háznak kell lennie, gazdasági udvarral, vagy gazdálkodásra, illetve gazdasági tevékenységre alkalmas épületrésszel, emelte ki az ügyvezető a folytatásban.

– A beérkező pályázatokat pontozzuk. A pontozási rendszer meglehetősen kötött, egyebek mellett a háztartásban élők számát, a kiskorú gyermekek számát, a pályázó iskolai végzettségét, munkatapasztalatát, a család szociális körülményeit, illetve a tervezett gazdasági tevékenységet is értékeljük. A pályázók ugyanakkora összegre pályázhatnak, mint korábban, házanként 10 ezer eurónyi, azaz 3,3 millió forintnyi, vagyis 1,2 millió dinárnyi vissza nem térítendő támogatásra. A ház értéke nem haladhatja meg a 4 millió dinárt, a vételár, valamint a legmagasabb támogatási összeg közötti esetleges különbséget önrész formájában lesznek kötelesek biztosítani a pályázók. Amennyiben a kiválasztott ház értéke nem haladja meg a legmagasabb támogatási összeget, akkor önrész nélkül is meg lehet valósítani a vásárlást. Fontos kiemelni, hogy ezúttal is az a célunk, hogy minél több családot, személyt támogassunk az otthonteremtésben. Ennek a célnak az érdekében érvényesül az az elv, hogy minden pályázó támogatásban részesül, aki jogosult a támogatásra, formailag teljes beadványt nyújtott be és a helyszíni ellenőrzés során a ház is megfelelőnek bizonyul. Ennek értelmében ezúttal nincsen keretösszeg. Éppen ezért arra biztatok minden érdeklődőt, hogy pályázzon, mi pedig azon leszünk, hogy biztosítsuk a szükséges forrásokat – taglalta Juhász Bálint.

A beszélgetés folytatásában kiderült, hogy mint eddig is, bizonyos városok és bizonyos kataszteri községek területén nem lehet házat vásárolni.

– A hét vajdasági város – Szabadka, Zombor, Újvidék, Nagybecskerek, Pancsova, Szávaszentdemeter és Nagykikinda – területén nem lehet házat vásárolni. Magyarkanizsán, Palicson és Petrőcön az idegenforgalmi övezetben nem lehet házat vásárolni. Szabadka esetében fontos kiemelni, hogy például Ludason, Kelebián, Hajdújáráson, Noszán és Királyhalmán, tehát a nem városi kataszteri községekben semmi akadálya a házvásárlásnak – magyarázta Juhász Bálint.

Azon városok, illetve kataszteri községek teljes listáját, ahol nem lehet házat vásárolni, az érdeklődők megtalálják az alapítvány honlapján, a napokban megjelentetett kiírás szabályzatában.

A korábbi sikeres pályázatokkal kapcsolatban Juhász Bálint elmondta, hogy az első kiírásban támogatásban részesülő pályázók többsége beköltözött a megvásárolt házba, a második kiírás első döntési körének támogatottjai pedig megkezdték a beköltözést. Az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy valamilyen háztáji tevékenységgel minden támogatott foglalkozik, tette hozzá Juhász Bálint, mondván, hogy olyan pályázó is van, aki vállalkozását is átköltöztette a megvásárolt házba.

Az alapítvány korábban meghirdetett startup, kezdő vállalkozók számára kiírt pályázatának az első fejezete szintén a napokban zárult. Ez azt jelenti, hogy befejeződött a beérkezett pályázatok formai szempontból való értékelése és mostanra kiderült, hogy kik azok, akik részt vehetnek a hamarosan induló képzésen, majd az azt követő vizsgán, amelynek sikeressége egyike a támogatás elnyerése feltételének. Az alapítvány honlapján megjelent pályázati eredmény értelmében 327 pályázó jogosult részt venni a képzésen.

– Minden pályázónk részt vehet a képzésen, hiszen minden pályázat formailag teljes volt. A képzés kötelező. Augusztus 4-én kezdődik, összesen négy szombati napon szervezzük meg Magyarkanizsán, a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézményben. Az első három szombat –augusztus 4., 11., vagy 18. – vonatkozásában egy igazolt hiányzást engedélyezünk, azzal, hogy aki kimaradt, annak az augusztus 22-én megszervezendő pótképzésen be kell pótolnia az elmulasztottakat. Ezzel kapcsolatban szeretném aláhúzni, hogy mindenki saját felelősségére hiányzik, hiszen a pótképzésen lehetetlen ugyanazzal a részletességgel elsajátítani az ismereteket, amelyek viszont lényegesek a sikeres vizsga tekintetében. A negyedik szombaton, augusztus 25-én, kötelező a részvétel, hiszen azon a napon lesz esedékes az üzleti tervek áttekintése és a vizsga. A második komponensben azok vehetnek részt, akik részt vettek a képzésen és sikeres vizsgát tettek – taglalta Juhász Bálint.

Szerző: 
Magyar Szó, P.E. (Fotó: Gergely Árpád)